středa 23. května 2012

XtremIO: technologie z Area 51

Pár rychlých poznámek k včerejší akci nazvané Area 51. Od začátku to inzerovali jako přísně tajné odhalení, novinářům vstup zakázán a tak dále. A čím dál tím víc bylo jasné, že se z toho vyklube nějaká taškařice.

Což se stalo. Se zvukovými a světelnými efekty předvedla EMC jednak překvapivě hodně smyslu pro humor (rozumějte: ne že by to bylo k popukání, ale bylo to docela dobré na firmu, která se normálně chová víc IBM-like než IBM sama), jednak pár zajímavostí, především v oblasti budoucích technologií. („Teď uvidíte produkty, které nemají nic společného s technologiemi a technologie, které nemají nic společného s produkty.“)

K zapamatování doporučuji jméno XtremIO: izraelský startup, který EMC letos koupila (říká se tu, že bezmíla za půl miliardy). Dělá disková pole postavená čistě z flash pamětí (takže říkat jim disková je už jen projev setrvačnosti) a brzy si prý troufne na kapacitu 1000 TB v jedné krabici (byl jsem se pak výslovně zeptat, zda jsem neslyšel špatně.)

To je dost síla. Profi flash paměť je 10 - 100x rychlejší než disk (proto se také používá), ale taky v podobném poměru dražší (byť dnes už o dost levnější než DRAM). Jestli má být 1000 TB aspoň trochu cenově přijatelných, znamená to, že Izraelci přišli na pár zajímavých triků. A EMC nakoupila dobře. Když si to porovnám s miliardou za Instagram, připadá mi, že svět upadl na hlavu.

Mimochodem, v rámci Area 51 se na pódiu také mihl Scott McNealy, někdejší šéf Sunu, hokejista, huba nevymáchaná a vůbec zajímavý chlap. Má teď startup WayIn, který se snaží využívat mechanismu Twitteru pro hlasování a shromažďování názorů - crowdsourcing. Očividně ho to baví.

V rámci zvoleného image nakonec přitáhli na pódium i mimozemšťana. Zda došlo v zákulisí na jeho pitvu, není známo.

Žádné komentáře:

Okomentovat