úterý 22. května 2012

Capellas, aneb všechno v jedné krabici

Dalším veteránem na scéně je Michael Capellas. Proslavil se v době, kdy byl šéfem Compaqu a řidil jeho prodej společnosti HP. Moc populární nebyl, protože ta transakce sama nebyla moc populární. (Dnešní vývoj v HP jako by tehdejší názory zpětně ospravedlňoval. Ale Compaq tou dobou byl už sám vykolejený a kdyby ke spojení nedošlo, stejně by asi dlouhodobě neobstál.) Capellas byl pak nějakou dobu prezidentem „HPaqu“ (prezidentem, ne CEO, rozhodující pozici zastávala železná dáma Carly Fiorina).

Dnes stojí v čele VCE neboli Virtual Computing Environment Company, což je společný podnik firem EMC a Cisco, v němž má peníze také Intel a VMware.


Produktem VCE je řada Vblock, což je... datacentrum v krabici. Anebo cloud v krabici, jestli chcete. Vblock je skříň jak hrom, Uvnitř najdete switche (značky Cisco, samozřejmě), nějaké to diskové pole od EMC (u vyšších modelů to bývá VMAX Symmetrix), přiměřené množství intelských blade serverů UCS (výrobce též Cisco - ano, Cisco dělá servery, už dost dlouho), a dál middleware, obslužný software a veškerý další ware (EMC, VMware i Cisco).

Dělá se to na zakázku, kombinovat jednotlivé prvky lze různým způsobem. A k čemu je to dobré? Běží na tom virtuální x86 servery. Stovky až tisíce podle konfigurace.

Technologicky to není nic zásadního: integrované řešení složené z hotových prvků. Obchodně to je vtipné, protože zákazník dostane plně funkční celek, jedno číslo na technickou podporu (to je hodně důležité; jistě jste už někdy slyšeli „za to my nemůžeme, obraťte se na tu druhou firmu“?) Výrobci, místo toho, aby se konkurenčně potírali, se takto užitečně spojují. Jednak ku prospěchu zákazníka, jednak si navzájem nekazí ceny. Tak to chodí.

Integrované řešení zkrátka znamená, že to dostanete v jedné krabici, jedno i druhé.

Žádné komentáře:

Okomentovat