pondělí 21. května 2012

K nevysvětlení

Většina nových oznámení se týká „jen“ kvalitativních změn. Rychlejší, s větší kapacitou, podporuje více databázových systémů. Žádná převratná změna. A navíc je to strašně, nestravitelně technické. Zkuste udělat zprávu do novin z toho, že nový Avamar 6.1 je na virtuálních systémech VMware třikrát rychlejší než nejbližší konkurent při backupu a třicetkrát při obnovení dat! (A kdybyste to přece jen nějak dokázali, zkuste tam prosadit ten vykřičník!)

Přitom je to pořádný úspěch a vykřičník si celkem zaslouží. Rychlost je u zálohování i obnovení zásadním faktorem. Při zálohování proto, že je nejlépe dělat je, když není systém v provozu (nebo je přinejmenším ten provoz utlumen na minimum). To většinou znamená - v noci. A noc není dlouhá, noc úředně trvá osm hodin a těm osmi hodinám se říká zálohovací okno. Do něj je třeba se vejít, jinak to začne být komplikované. A jelikož dat je čím dál tím víc, jak jsme si už řekli, musí se toho během zálohovacího okna také stihnout víc než dřív. Takže...

Rychlost obnovy dat je zase klíčová z hlediska kontinuity provozu. Všichni známe frustraci, když to či ono nejede - elektronické bankovnictví, zpravodajský web, Facebook. Po většině systémových havárií je zapotřebí obnovit nějaká data ze záloh. Takže...

Takže pořád ještě musíte vysvětlit, co to je ten Avamar, co to je VMware, koneckonců i co to je zálohování a obnova. Vysvětlit se to dá. Dokonce i tak, aby to bylo ke čtení pro laiky, i když to už dá dost práce. Co se nedá, je protlačit takové věci do novin, nedejbože televize - tedy u nás; v britských a německých denících takové věci občas najdete.

Občas si myslím, že propast mezi tím, jak svět funguje a tím, co o něm většina lidí ví, je strašná, větší než kdykoli dřív. Kombinace: úzké hluboké expertní znalosti; neuvěřitelně dokonalé technologie; důvěra; a mlhavý předpoklad, že se příliš nezmění podmínky, v nichž/díky nimž to všechno pracuje. Připadá mi to jako recept na průšvih. Ale to jsme jinde, tohle samozřejmě nespraví, když dobře vysvětlíte Avamar.

Jak řekl medvídek Pú: jsou dny, kdy ti vůbec nepomůže, že umíš správně napsat slovo myslivec.

Žádné komentáře:

Okomentovat